24.06.2022
Bölge Müdürlüğümüz Personeli Kızılay'a Kan Bağışında Bulundu
Bölge Müdürlüğümüz ile Türk Kızılay Doğu Anadolu Bölge Kan Merkezi’nin ortaklaşa yaptığı Kan bağışı organizasyonu bugün gerçekleştirildi.
 
Türk Kızılay Erzurum Kan Bağışı Merkezi tarafından Bölge Müdürlüğümüz Yaşar Öztaş Eğitim Merkezi önüne kurulan kan bağış alanında Bölge Müdürlüğümüz personeli kan bağışında bulundu.​
 
Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Turgay Burul tarafından katılımcı personele kan bağışı kazanımı eğitimi verildi. Eğitimde toplum sağlığını ilgilendiren bu ulvi görev için farkındalık ve duyarlılık oluşturmak hedeflendi. Kan bağışının toplumsal faydaları ve Kızılay'ın çalışma programları hakkında bilgilendirme yapıldı.
Kan bağışının önemine de değinen Uzman Burul ‘‘Kan bağışı öncelikle insan sağlığı açısından önemlidir. Kan veren kişinin kan hücreleri yenilenir ve daha sağlıklı olur ayrıca kişinin yaptığı kan bağışı 3 (üç) kişinin hayatını kurtarır. Bu yönüyle de kan bağışı, toplumsal açıdan da önemlidir. Sağlıklı birey sağlıklı toplum için herkesi kan bağışına davet ediyorum ” dedi.​
 
Kan bağışçısı olabilmek için öncelikle bilgi formu doldurulup doktor kontrolünde form gözden geçirilerek vatandaşın bağışçı olup olamayacağı belirlendi. Kan alma işlemi ise şartları uygun olan bağışçının uzman hemşireler tarafından hijyenik şartlarda gerçekleşti. Kan bağışında görevli personeller, bağışçılara istirahat süreleri boyunca sıvı kaybının giderilmesine yardımcı olacak ikramlar yaptı.
 
Kan bağışı organizasyonuna personelimizin yoğun ilgi göstermesi ve gönüllü kan bağışçıları olmaları memnuniyetle karşılandı.

Yazdır